Pán prstenů: Společenstvo prstenu

10. března 2009 v 21:43 | Elizabeth |  Můj čtenářský deníček
Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Autor: J.R.R.Tolkien
Ilustrace: Alan Lee
Překlad: Stanislava Pošustová
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 354
Jak se mi kniha líbila: 100%


J.R.R.Tolkien

J. R. R. Tolkien se narodil roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Prvními Tolkienovými publikacemi byly ve 20. letech Slovník střední Angličtiny (A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawin a Zelený Rytíř (Sir Gewin and the Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit (The Hobbit, 1937, česky poprvé 1979). Po čtrnáctileté práci, započáté už před vydáním Hobita, dokončil koncem 40. let rozsáhlé, v dějové a myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů (The Lord of the Rings, 1954-5, česky poprvé 1990-2), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mláděží ve druhé polovině 60. let a dočkala se nesčetných vydání v miliónových nákladech. Osudy Středozemě a jejích obyvatel, letmo načrtnuté v Hobitovi a rozpracované v Pánu prstenů, dále rozvíjí epos Silmarillion (The Silmarillion, 1977, česky 1992), který čtyři roky po autorově smrti připravil k vydání jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších pohádkových příběhů.

Děj:
V dávných dobách vykovali elfští kováři prsteny moci, netušili však, že Temný pán Sauron dal vyrobit ještě Jeden prsten, který měl vládnout všem. Spojené armády lidí a elfů nakonec Saurona porazily a prsten mu odňaly, tato magická věc se však ztratila, aby po mnoha letech padla do rukou Bilba Pytlíka. Trilogie Pán prstenů vypráví o nebezpečné cestě Bilbova příbuzného Froda, který musí opustit ospalou vesničku Hobitín v Kraji a vydat se na nebezpečnou cestu přes celou Středozem k Puklinám osudu, aby zničil Prsten, a zmařil tak Sauronovy temné plány.

Klasika. Pána prstenů jsem si poprvé přečetla v sedmé(nebo osmé, teď si nejsem jistá) třídě, když jsem měli Tolkiena jako povinnou četbu...no a protože v té době už jsem měla shlédnuté filmy Pán prstenů nejmíň třikrát, řekla jsem si proč si to nepřečíst.
Ze začátku mě to sice trochu nebavilo, ale když jsem se do toho dostala, nemohla jsem se odtrhnout. Všechny tři díli jsem přečetla jedním dechem - myslím, že jsem je dokonce četla i pod peřinou s baterkou :) Byla jsem z knihy nadšená a mrzelo mě, že nevlastním rozšířenou verzi filmu - v něm mi totiž především ve třetím dílu chybělo sblížení Faramira a Eówyn, a to jak je Aragorn uzdravil.
Myslím, že Tolkiena stojí za to si přečíst už jen pro skvělý a originální příběh a pro způsob jakým jsou knihy psány.
Trilogie Pán prstenů patří k mím nejoblíbenějším knihám, mnohokrát jsem se k ní vrátila a ještě mnohokrát vrátím :)

No a tohle jsem si na závěr nemohla odpustit:

Tři prsteny pro krále elfů nad nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero s šerem.
Jeden prsten vládne všem, jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde ses noubí šero s šerem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Káťa SB♥ Káťa SB♥ | Web | 11. března 2009 v 14:51 | Reagovat

Ahojky, u mě je bleskovka, jestli chceš budu ráda, když se zapojíš!!! :***

2 Káťa SB♥ Káťa SB♥ | Web | 11. března 2009 v 15:19 | Reagovat

Prosím přečti si tohle... http://super-blogac.blog.cz/0903/par-slov díky je to důležitý!!!

3 Tynnis tvoje ♥SB♥ Tynnis tvoje ♥SB♥ | Web | 12. března 2009 v 20:15 | Reagovat

jéé pán prstenů :)

ahojky jak pak se máš?? :))

4 Káťa SB♥ Káťa SB♥ | Web | 15. března 2009 v 14:10 | Reagovat

Máš u mě diplom za bleskovku!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama